This website and domain are for sale. Serious inquiries only! Please ask at admin@reenacting.eu

Reenacting.eu

Portal informacyjny rekonstrukcji historycznej w Polsce

Pierwsza impreza w nowym roku już za nami

Dodane przez Przemek Kaczmarek • Jan 15th, 2008 • w kategoriach: I Wojna Światowa, II Wojna Światowa, Po II Wojnie Światowej, Relacje, Wieki Średnie

MWB 200812 stycznia 2008 roku w Łodzi odbyła się kolejna edycja Moto Weteran Bazaru, skupiająca miłośników i pasjonatów jednośladów. Obok zabytkowych i współczesnych motocykli, całej masy śrubek, wszelkiej maści części i motocyklowych akcesoriów, swoje dioramy w hali Expo zaprezentowały Grupy Rekonstrukcji Historycznej z całej Polski.

ZOBACZ PEŁNĄ GALERIĘ Z Moto Weteran Bazar 2008.

Chyba śmiało można powiedzieć, że łódzka impreza była pierwszą w tym roku, na której spotkali się miłośnicy żywej historii z całego kraju. Wśród licznie przybyłych rekonstruktorów można było spotkać:

 • Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Strzelcy Kaniowscy
 • Grupa Rekonstrukcji Historycznej 1 Samodzielna Kompania Commando
 • Grupa Rekonstrukcji Historycznej Żołnierze Świata
 • Bractwo Rycerskie Ziemi Łęczyckiej i Sieradzkiej “Signum Temporis”
 • Grupa Rekonstrukcji Historycznej Rhein
 • Stowarzyszenie Historyczno-Militarne Pułk 4-ty Piechoty Xsięstwa Warszawskiego
 • Stowarzyszenie Miłośników Rekonstrukcji Historycznej “Żelazny Orzeł
 • Grupa Rekonstrukcji Historycznej 1 Polska Samodzielna Brygada Spadochronowa
 • Grupa Rekonstrukcji Historycznej Legion
 • Stowarzyszenie Pasjonatów Munduru i Pamięci
 • Grupa Rekonstrukcji Historcznej Front Wschodni 44/45
 • Grupa Rekonstrukcji Historycznej Big Red One
 • Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau

Można było również spotkać przechadzających się amerykańskich spadochroniarzy ze 101 DPD, lecz swojej dioramy Grupa Airborne 101 w tym roku nie wystawiała. A szkoda bo w ubiegłym roku to właśnie ich diorama należała do najlepiej prezentujących się.

MWB 2008Choć mamy styczeń a za oknami zimowa aura nas nie rozpieszcza, część przyszykowanych dioram swoją “scenerią” i wystrojem miała nam przypominać jaką mamy porę roku. Pomysł przeniesienia zimowych warunków pod dach hali mógł się naprawdę podobać. Wymagało to dużego nakładu pracy i zaangażowania ze strony rekonstruktorów szykujących swoje ekspozycje. Dlatego też dioramy grup Big Red One i Rhein, Festung Breslau były chyba najbardziej oblegane przez zwiedzających tegoroczną wystawę. Dioramy dość obficie zostały zaopatrzone w ciężki sprzęt w postaci ciężarówek, motocykli, jeepów, wszelkiego rodzaju karabinów maszynowych i broni przeciwpancernej. Można było również zobaczyć z bliska działko przeciwlotnicze. Oprócz broni, wyposażenia i ekwipunku na dioramach można było również obejrzeć przedmioty codziennego użytku z “tamtych lat”, które obok zgromadzonych militariów robiły równie ogromne wrażenie i dodawały bardziej rzeczywistego wyglądu prezentowanym ekspozycjom. Czyż żołnierz pijący piwo z profilowanej butelki z porcelanowym korkiem lub jedzący konserwę swoim bagnetem nie wydaje się bardziej rzeczywisty?

MWB 2008Jak zwykle rekonstruktorzy cierpliwie odpowiadali na wszelkiego rodzaju pytania. Chętnie pozowali do zdjęć ze zwiedzającymi. Użyczali swojego sprzętu do pamiątkowych fotografii. Dla nich z kolei była to możliwość spotkania znajomych rekonstruktorów z innych grup, wymiany uwag i spostrzeżeń no i do pochwalenia się nowymi “fantami” w swoich kolekcjach.

Obok dioram swoje stanowiska mieli handlarze militariami, odzieżą i ekwipunkiem wojskowym oraz literaturą wojskową. Kolekcjonerzy mogli wzbogacić swoje zbiory o nowe nabytki. Zresztą oprócz zwiedzających, zakupy robili sami rekonstruktorzy i jak można było zauważyć sprawiało im to wielką przyjemność.

Nie ma co ukrywać, że imprezy w “plenerze” są bardziej atrakcyjne i oglądanie rekonstruktorów w boju sprawia mi większą frajdę, ale na Moto Weteran Bazar nie ma co narzekać. Dioramy mogły się naprawdę podobać, rekonstruktorzy stanęli na wysokości zadania i zaprezentowali się bardzo dobrze. Widać, że swoją pasję i zainteresowania traktują bardzo poważnie, a poziom rekonstrukcji historycznej w Polsce z roku na rok jest coraz lepszy. Myślę że rozpoczęty nowy rok przyniesie nam wiele udanych imprez rekonstruktorskich.

SPROSTOWANIE: Diorama ze szczątkami radzieckiego samolotu, wypożyczonymi z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, na której można było zobaczyć rekonstruktorów w mundurach żołnierzy radzieckich nie była dioramą Grupy Festung Breslau. Diorama zatytułowana ?900 dni Leningradu? powstała dzięki wspólnej pracy członków GRH Rota, KG Adler i KG Edelweiss, które razem współtworzą Stowarzyszenie Pasjonatów Munduru i Pamięci. Pomyłka ta wynikła z faktu, iż diorama GRH Festung Breslau nie była odgrodzona. Pomyłka ta nie była w żaden sposób zamierzona. Za sprostowanie dziękuję Michałowi ?Yuriemu? Juraszowi.

Otagowano: , , ,

Przemek Kaczmarek reprezentuje rzadko spotykany i cenny typ miłośnika rekonstrukcji, dla którego priorytetem przed udziałem w bezmyślnych ?strzelankach?, jest zdobycie wiedzy o interesującej go formacji oraz kolekcjonowanie niezbędnego ekwipunku. Mimo iż jeszcze nie jest członkiem grupy, aktywnie udziela się w życiu forum GRH 101 Airborne zaskakując nieraz swoją wiedzą w temacie 101 DPD. Prywatnie zajmuje się grafiką komputerową.
Napisz do autora | Wszystkie posty autora: Przemek Kaczmarek

Wpisz odpowiedź