This website and domain are for sale. Serious inquiries only! Please ask at admin@reenacting.eu

Reenacting.eu

Portal informacyjny rekonstrukcji historycznej w Polsce

Harcerski Arsenał

Dodane przez Maciej Radwański • Apr 20th, 2008 • w kategoriach: II Wojna Światowa, Po II Wojnie Światowej, Relacje

To już XXXVIII harcerski Rajd ?Arsenał? zorganizowany przez Hufiec ZHP Warszawa Mokotów im. ?Szarych Szeregów?. Po raz kolejny do tego projektu zaproszono grupy zajmujące się odtwarzaniem historii.

W tym roku w dniach 28.-30. marca do zadań GRH Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz GRH ?Pionier 39? należało zadbanie o stworzenie odpowiedniego historycznego tła. W ten sposób druhny i druhowie mieli okazję cofnąć się w czasie i uczestniczyć w łapance, ataku na biwak niemieckich żołnierzy, czy zapoznać się z tematem udzielania pierwszej pomocy medycznej podczas okupacji. Przez całą sobotę 29 marca w Warszawie można było obserwować przemieszczające się grupki młodych ludzi w historycznych strojach z biało-czerwonymi opaskami na ramionach zdążających z jednego punktu na drugi albo wykonujących różne zadania.

Punktem kulminacyjnym Rajdu był tradycyjnie apel w historycznym miejscu pod Arsenałem. Tu też chwilę później odbył się pokaz dynamiczny pt. ?Jak wyglądała by akcja odbicia dzisiaj? w wykonaniu Grupy Żołnierzy Wojsk Specjalnych. Tu godzi się stwierdzić, że nie była to rekonstrukcja/widowisko historyczne. Jak sama nazwa wskazuje, była to pewnego rodzaju twórcza inspiracja historycznymi wydarzeniami mająca ukazać sprawność obecnych polskich sił specjalnych. W pokazie nie uczestniczyła żadna z grup zajmująca się odtwarzaniem historii. Równolegle w Ogrodzie Krasińskich odbywał się piknik, gdzie prezentowały się poszczególne środowiska związane z odtwórstwem historii.

Otagowano: , , , , ,

Maciej Radwański jest członkiem GRH ?Pionier 39? istniejąceją od 2006, w której odtwarza sylwetkę sapera szturmowego Wehrmachtu, a także GRH Frontu Wschodniego ?Kalina Krasnaja?. Pierwszy kontakt z rekonstrukcją historyczną miał kilka lat temu za sprawą Grupy AA7. Znające go osoby cenią go za dążenie do maksymalnie wiernego odtworzenia wybranej postaci. Na co dzień student Prawa na UW.
Napisz do autora | Wszystkie posty autora: Maciej Radwański

Wpisz odpowiedź