This website and domain are for sale. Serious inquiries only! Please ask at admin@reenacting.eu

Reenacting.eu

Portal informacyjny rekonstrukcji historycznej w Polsce

Medialna beSSa

Dodane przez Michał Marianowski • Apr 24th, 2007 • w kategoriach: II Wojna Światowa, Media o rekonstrukcji

Medialna beSSaW wydanej w poniedziałek 23 kwietnia Gazecie Wyborczej na 2 str. ukazał się artykuł “W SS to były fajne chłopaki”, dotyczący problematyki rekonstrukcji historycznej, w którym to redaktor Bartosz Gondek poddaje analizie sens istnienia grup zajmujących się odtwarzaniem niemieckich jednostek z okresu II Wojny Światowej, ze szczególnym naciskiem na formacje SS. W tekście Wyborczej padają nazwy grup historycznych takich jak Festung Breslau, Wiking, czy Pomerania 1945.

Link do artykułu w portalu Gazeta.pl

Na reakcję grup wymienionych w tekście nie trzeba było długo czekać - jeszcze tego samego dnia na swoich stronach internetowych Stowarzyszenie Pomerania 1945 oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej “Wiking” odniosły się do tekstu Pana Gondka.

Treść tego artykułu wywołała także dość ożywione dyskusje na temat bezstronności dziennikarskiej na wielu forach internetowych skupiających miłośników żywej historii. Członkowie grup historycznych w swoich prywatnych opiniach twierdzą, że niemożliwe jest przedstawienie rzetelnej prawdy historycznej na temat wydarzeń II Wojny Światowej bez udziału reenactor’ów odtwarzających stronę niemiecką (niemożliwe byłoby przeprowadzenie np. inscenizacji walk z Powstania Warszawskiego, które przedstawiono do tej poty w Warszawie na dużą skalę w latach 2004, 2005 i 2006). Co ciekawe, opinię taką podzielają osoby wcielające się nie tylko w żołnierzy Luftwaffe, Wehrmahtu czy SS, ale także Wojska Polskiego, Armii Czerwonej, US Army oraz Royal Army…

Otagowano: , ,

Michał Marianowski to członek GRH Airborne 101. Odtwarza w niej strzelca ? zwiadowcę. Swoją przygodę z reenactingiem rozpoczynał w Lidze Baronów. Cechuje go wielki perfekcjonizm w tym co robi. Dużą uwagę przykłada do wyglądu odtwarzanej postaci, umundurowania, ekwipunku, wiedzę merytoryczną i praktyczną. Dotyczy to wszystkich epok historycznych. Chętnie służy pomocą, udziela cennych rad i wskazówek miłośnikom historii i reenactingu, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ?żywą historią?. Oprócz rekonstrukcji historycznej jego wielkim zamiłowaniem jest paintball i harcerstwo. Wiele czasu poświęca również webdesign`owi i grafice komputerowej.
Napisz do autora | Wszystkie posty autora: Michał Marianowski

Wpisz odpowiedź