Reenacting.eu

Portal informacyjny rekonstrukcji historycznej w Polsce

Odtwarzanie turniejów i ćwiczeń wojennych dzisiaj

Dodane przez gościnny Autor • Jan 28th, 2008 • w kategoriach: Epoka Napoleońska, Felietony, I Wojna Światowa, II Wojna Światowa, Okres międzywojenny, Po II Wojnie Światowej, Starożytność, Wiek XV-XVI, Wiek XVII-XVIII, Wieki Średnie

Kontrasty na Detling Military OdysseyOdtwórstwo wydarzeń historycznych ma długą historię - dłuższą niż historia turniejów! Znamy dziś zapisy kronikarskie z epoki starożytnego Egiptu, Grecji lub Rzymu, kiedy to przypominano dla potrzeb publicznych wielkie zwycięstwa militarne. W 1687 roku król James II odtworzył oblężenie Budapesztu na polach Hunslow Heath. W okresie wojen napoleońskich regularne oddziały wojskowe i milicja inscenizowały w Hyde Parku wielkie bitwy dla mieszkańców Londynu.

Od lat sześćdziesiątych XX w. kwitnie w Europie Zachodniej żywe odtwórstwo historyczne wydarzeń militarnych począwszy od epoki starożytnych Greków i Rzymian, poprzez średniowiecznych rycerzy, barokowych muszkieterów, aż do czasów epopei napoleońskiej, wojny secesyjnej i nowoczesnej wojny w Zatoce Perskiej. W Polsce zjawisko “ruchu rycerskiego” znane jest od 1977 roku a bardziej widoczne i masowe stało się od początku lat dziewięćdziesiątych. Dopiero jednak od pięciu lat cieszy się dużą popularnością.

Odrobina egzotyki podczas Terra Heroica na UkrainieIdea odtwórstwa historycznego jest bardzo popularna w całej niemal Europie. Wielu ludzi spędza aktywnie wolny czas, poświęcając się historical re-enacment, czyli odtwarzania historii. Zjawisko to jest też nazywane - historical re-creation, czyli historyczne odtwórstwo. Naukowcy w badawczych ośrodkach uniwersyteckich piszą o live interpretation lub revitalization, czyli żywej interpretacji [historii] lub ożywianiu. W prasie zachodniej zjawisko to określa się living history, czyli żywa historia. W krajach anglosaskich (szczególnie) bardzo popularne jest odtwarzanie wszelkich form życia w dawnych wiekach w ramach różnych periodycznych czasów. I tak mamy tam: Rzymian, Celtów, Hunów, rycerzy średniowiecznych, Landsknechtów, Zulusów, wojska z epoki wojny trzydziestoletniej, wreszcie całe żołnierskie wieki XVIII i XIX aż do II wojny światowej, a nawet później. Ruch ten skupia entuzjastów militariów z dawnych wieków. Bez względu na to, czy odtwarzają Celtów, Mameluków, średniowiecznych chłopów pańszczyźnianych, czy żołnierzy z I wojny światowej, nazywają siebie “odtwórcami historycznymi”!

Wszelkie te stowarzyszenia i często nieformalne grupy są absolutnie wolne od idei: politycznych, społecznych, religijnych czy doktrynalnych. Ich członkowie dobrze się bawią, spędzając w ten sposób swój wolny czas. Wkładają w ten proceder sporo wysiłku, energii i pieniędzy. Aby usystematyzować wiedzę i przybliżyć Czytelnikowi istotę problemu, pokuszę się o sformułowanie definicji “zabawy w rycerstwo”, czyli tak naprawdę ODTWÓRSTWA HISTORYCZNEGO.

Odtwarzaniem “żywej historii” nazywam proces wielowątkowego i wielopoziomowego rekonstruowania sposobu życia ludzi w przeszłości, na podstawie interpretacji zachowanych zabytków i źródeł historyczno-archeologicznych.

Na zdjęciu reenactorzy z zachodniej Europy odtwarzający formację Waffen SS Do odtwórstwa historycznego zaliczamy: grupy odtwarzające militarne życie codzienne oddziałów wojskowych, rycerskich, samurajskich i wojowniczych; grupy odtwarzające życie codzienne, tradycje plemienne i szczepowe (np. Indian amerykańskich, Zulusów w RPA), a także tradycje narodowe czy zwyczaje pewnych grup społecznych (grupy odtwarzające życie chłopów i rolników lub robotników w Anglii i USA). Odtwórstwo historyczne przyjmuje na całym świecie postać wieloaspektową, taką jak: powszechne działania edukacyjne i popularyzatorskie, podtrzymanie lokalnych tradycji narodowych, reklama turystyczna, aspekt edytorski, podejmowanie projektów badawczych w ośrodkach uniwersyteckich (tzw. archeologia eksperymentalna), fachowa konsultacja przy produkcjach filmowych i aspekt marketingowy!

Zbrojny Grupy hobbystów - odtwórców historycznych na całym świecie niejednokrotnie jednoczą swe wysiłki przy opracowywaniu wspólnych projektów i widowisk. Pierwszą grupą odtwórców historycznych zajmujących się średniowieczem, założoną w Polsce na przełomie 1995 i 1996 roku było Pierwsze Polskie Stowarzyszenie Turniejowe Liga Baronów. Ta grupa po raz pierwszy w Polsce sformułowała zasady i nazewnictwo dotyczące odtwórstwa historycznego, zwanego inaczej “żywą interpretacją” i funkcjonuje po dziś dzień w polskich i europejskich strukturach odtwórstwa historycznego.

Powyższy artykuł jest fragmentem książki pt. “Konno w boju” autorstwa Tomasza Szajewskiego. Książka ukazuje historię powstania jazdy/kawalerii i rycerstwa od czasów mitycznych do schyłku turniejów. Autor odsłania tajniki szkolenia jeźdźców i zmiany jakie zachodziły w taktyce walki.


Otagowano: , , , , , ,

gościnny Autor Portal reenacting.eu jest tworzony przez nas wszystkich, którzy w jakiejś mierze mają do czynienia z reenactingiem. Każdy może podesłać na nasz adres [email protected] materiał swojego autorstwa celem umieszczenia w stosownym miejscu na Portalu. Serdecznie zapraszamy! Z poważaniem zespół reenacting.eu
| Wszystkie posty autora: gościnny Autor

Wpisz odpowiedź

*
To prove you're a person (not a spam script), type the security word shown in the picture. Click on the picture to hear an audio file of the word.
Click to hear an audio file of the anti-spam word