This website and domain are for sale. Serious inquiries only! Please ask at admin@reenacting.eu

Reenacting.eu

Portal informacyjny rekonstrukcji historycznej w Polsce

Reduta Bródno 1944

Dodane przez gościnny Autor • Aug 5th, 2007 • w kategoriach: II Wojna Światowa, Relacje

Reduta Bródno 1944Sierpniowe popołudnie 1944 roku. Przed budynkiem szkoły na warszawskim Targówku przechadza się patrol garnizonowy Wehrmachtu. Do niczego nie spodziewających się Niemców, podkradają się dwie sekcje żołnierzy Armii krajowej pod dowództwem por. Zygmunta Skowrona “Rafała”. Zaskoczeni żołnierze Wehrmachtu zostają momentalnie rozbrojeni…

Tak rozpoczęła się inscenizacja historyczna upamiętniająca 63. Rocznicę Powstania Warszawskiego, p.t. “Reduta Bródno 1944″, która miała miejsce 31.07.2007 roku.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z INSCENIZACJI

Impreza została zorganizowana przez Harcerską Grupę Historyczną “Wigry” na terenie szkoły - autentycznej powstańczej placówki w okresie walk w 1944 roku, przy skrzyżowaniu ulic Bartniczej i Wysockiego na warszawskiej Pradze. Miejsce wybrane zostało nieprzypadkowo i znakomicie nadawało się do realizacji takiego przedsięwzięcia.

Po rozbrojeniu niemieckiego patrolu, Powstańcy przegrupowali się w budynku szkoły i uderzyli na pobliską lokomotywownię. Atak załamał się pod ogniem niemieckiego pociągu pancernego i żołnierze AK musieli wycofać się do przygotowanej uprzednio placówki. Po chwili pod budynek zajechała niemiecka ciężarówka, z grupą niemieckich grenadierów. Z okien natychmiast posypał się na nich grad kul. Zaskoczeni obecnością w szkole Powstańców, żołnierze Wehrmachtu wycofali się ponosząc straty. Po tym incydencie Niemcy otworzyli ogień ciężkiej artylerii, skierowany na budynek, a po przygotowaniu artyleryjskim przystąpili do kontrataku w celu odbicia placówki z rąk żołnierzy AK. Walka była bardzo zaciekła i z terenu przed szkołą przeniosła się do budynku. Powstańcy jednak nie dopuścili do jego zajęcia i zmusili Niemców do odwrotu. Obie strony poniosły poważne straty.

W czasie inscenizowanych walk, żołnierze AK, których postacie rekonstruowali harcerze z HGH “Wigry”, zmagać się musieli z dobrze uzbrojonymi i wyposażonymi niemieckimi grenadierami pancernymi, których sylwetki odtworzyli członkowie GRH 130.Panzer-Lehr-Division.

Choć pogoda nie sprzyjała początkowo plenerowym pokazom, publiczność dopisała i widowisko obejrzało ponad 400 osób.

Impreza zrobiła na widzach duże wrażenie ? przebiegała dynamicznie, poszczególne epizody prowadzone były płynnie, a biorący w niej udział rekonstruktorzy wykazali ogromne zaangażowanie w odtwarzane role. Znakomita pirotechnika doskonale wzmogła dramatyzm inscenizowanych walk. Dodatkowo smaku całemu przedsięwzięciu dodawał fakt, że biorący w nim udział rekonstruktorzy posługiwali się autentyczną bronią z tamtego okresu (oczywiście na amunicję hukową), a po scenie zmagań poruszała się specjalnie na tą imprezę wypożyczona niemiecka ciężarówka marki Opel “Blitz” z okresu II WŚ.

Osobiście uważam, że impreza zorganizowana przez HGH “Wigry”, która była równocześnie ich publicznym debiutem, od strony organizacyjnej i widowiskowej wypadła bardzo dobrze.

Tekst: Michał “Hindus” Karpiński

Otagowano: , , , ,

gościnny Autor Portal reenacting.eu jest tworzony przez nas wszystkich, którzy w jakiejś mierze mają do czynienia z reenactingiem. Każdy może podesłać na nasz adres admin@reenacting.eu materiał swojego autorstwa celem umieszczenia w stosownym miejscu na Portalu. Serdecznie zapraszamy! Z poważaniem zespół reenacting.eu
Napisz do autora | Wszystkie posty autora: gościnny Autor

Wpisz odpowiedź